Till innehåll på sidan

Välkomna alla blivande F-klassare!

Presentationsfilm om Ekbacken och dess personal

Hej alla blivande F-klassare,

Vi längtar efter att ni ska börja hos oss på Sturebyskolan och Ekbacken!

Att börja skolan är något väldigt spännande och roligt. Ni kommer träffa många nya kompisar, lära er nya saker och leka många nya lekar. Det kan också kännas lite pirrigt i magen, vilket är fullt normalt. Vi kommer göra allt för att det kännas bra för dig när du kommer i höst.

Det är också vanligt att ha många frågor och funderingar när en ska börja skolan. Vi har gjort en film (se länk) till alla er som börjar hos oss, där ni får träffa personalen och se hur det ser ut inne på Ekbacken.

https://www.youtube.com/watch?v=Qy69MBfBA8U

Tills vi ses i augusti, önskar vi er en fantastiskt skön sommar fylld med lek!

 

Soliga hälsningar,

Robert Irestam

Biträdande rektor F-1

Dela: