Länets skolungdomar reser med SL utan kostnad i sommar

Är du barn eller ungdom som går i skolan i Stockholms län och till sommaren går ut:

• årskurs 6–9 i grundskolan, grundsärskolan eller sameskolan,

• årskurs 6–10 i specialskolan samt

• årskurs 1 och 2 i gymnasieskolan eller gymnasiesärskolan?

Då får du innan den 13 juni hem en biljett för kostnadsfritt resande med SL under sommarlovet. Ungdomsbiljetten är redan laddad på ett SL Accesskort när du får den. Den gäller dygnet runt alla veckans dagar under perioden 16 juni - 9 augusti 2018.

Du som har rätt till en Ungdomsbiljett 2018 men inte fått ditt SL Accesskort senast den 12 juni kan kontakta SL Kundtjänst på 08 600 10 00 eller via sl.se. Ungdomar med skyddad identitet får biljetten via sin hemkommun.

Förlorat kort ersätts bara om du registrerat det

Registrera ditt kortnummer på sl.se för att få förlustgaranti. Det innebär att du kan få ett nytt kort med samma innehåll om du förlorar det. Gör det redan när du får kortet för att vara säker om olyckan skulle vara framme.

Så gör du

• Kortnumret hittar du på baksidan av kortet och du registrerar det via Mitt SL, de personliga sidorna på sl.se.

• Du måste vara minst 16 år för att skapa ett Mitt SL-konto. Är du yngre, be en förälder eller annan vuxen om hjälp.

• Om du redan har ett Mitt SL-konto behöver du bara registrera det nya kortnumret.

Mer information kommer inom kort på sl.se. Du kan alltid kontakta SL Kundtjänst på 08 600 10 00 eller via sl.se om du har frågor.

Dela:
Kategorier: